2013. július 27., szombat

Lekvár, dzsem készítés

Saját lekvár

Saját lekvár vagy dzsem készítése nem ördöngősség. 

Ha terem a kertedben a gyümölcs, azt mindenképpen érdemes befőzni. 

A szomszédságban van felesleges, érdemes megvásárolni, cserélni. 

Piacra kimenni szintén lehet és ott válogathatsz a gyümölcsök között.

"Dzsem-fix" használatáról írtam a blogban, meg a befőzésről, ide kattintva megnézheted:

http://receptekviolanagyitol.blogspot.com/2013/07/9-otlet-kenjem-kanalazzam.html

 

Anyukám nagyon sokszor alkalmazza a régi bevált gyümölcs eltevési módszert:

Legalább kétszer-háromszor megmosott, kimagozott, hibás részektől kivagdalt gyümölcsöt csak erre a célra használt kis hagyományos tekerős húsdarálón ledarálja, tiszta vájlingba teszi és minden kg gyümölcsre 40 dkg kristálycukrot és késhegynyi tartósítót (nátriumbenzonát) szór. Jól összekeveri és lefedi tiszta konyharuhával. A nap folyamán többször át lehet keverni.

Másnap forralja amíg besűrűsödik (gyümölcstől és annak érett állapotától függ) legalább fél óra vagy egy óra. A teljesen tiszta, száraz üvegeket a tűzhely mellé sorakoztatja egy tepsibe téve és a gyümölcs alatt elzárja a gáztűzhely lángját. Még forrón kis merőkanállal mindegyik üvegbe tesz egy kicsit, hogy átmelegedjen az üveg. Azután lassan megtölti a dzsemmel az üvegeket. Csavarós üveg alá is szokott folpack fóliát tenni.

Irány a száraz gőz = száraz dunsztolás úgy, hogy egy ládát kibélel tiszta régi ruhával (vagy újságpapírokkal) és belekerülnek a megtöltött és lezárt üvegek. Tetejére szintén ruhák, nyári takaró vagy paplan kerülhet. Így marad egy éjszaka vagy 24 órán át, az sem gond, ha kicsivel több idő telik el, jó melegben vannak addig is.

Ezt követően mehetnek a kamra polcára.

Ne feledjük felcímkézni. Azért is, hogy mutatósabb legyen, meg azért is, hogy tudjuk, mikor tettük el és mi van benne.

Utoljára hagytam: ugye a kamra mostanra már tiszta (ha szükséges ki van festve vagy le van mosva a spejz szekrény vagy polc rendszer minden oldalon tetején is, kitakarítva, felmosva, felfrissítve), ha nem, akkor még pótolhatod.

Ötleteim:

Megmarad pár szem szeder vagy nem fogy el az őszibarack? Egészítsed ki a mennyiséget 1 kg-ra vagy 1,25 kg-ra és tegyél hozzá "Dzsem-fixet", készítsed el az utasítás szerint. Így megmented az egyébként kárba vesző gyümölcsöt és lesz saját készítésű lekvár!

Ajándékkísérővel tudod mennyire örül egy-egy kicsi üveg lekvárnak még az is, aki egyébként saját maga is szokott befőzni? Nagy örömet tudsz szerezni, hát tegyed!

A kézimunkázni vágyók készíthetnek a lekváros üvegek tetejére színes horgolásokat vagy "csak" maradék pamut anyagból vágj akkora négyzetet, amekkora szükséges az üvegre (kockás, virágos tarka az a legjobb). Kis tortapapírral fedett üveget is kaptam már, nagyon ötletes és szép!

Az üveg gyűjtés fontos, aki egyébként kidobná a tormás, mustáros kicsi üvegeket, kérjed el tőle. Kapsz 10-20 db kicsi üveget, adjál "érte cserébe" 1-2 üveg saját készítésű lekvárra telit  úgy, hogy ráírod például:

"Jolikának szeretettel

Szilva lekvár 2013. 07. 20."

vagy humorosan:

"Józsi, ugye megérte üveget gyűjteni?   

Vegyes lekvár 2013. 07. 20."


 

Jó munkát, kellemes pihenést!

Jó recept gyűjtést, sikeres befőzést, sütést és főzést kíván:

 

Viola nagyi - a Te tanácsadód konyhai ügyekben.

Itt elérhetsz máskor is:

http://receptekviolanagyitol.blogspot.com

2013. július 25., csütörtök

9 ötlet. Kenjem, kanalazzam?


Lekvár, dzsem, gyümölcsíz

Ismered a kb. 40 évvel ez előtti viccet?
Autó az úton,  rendőr igazoltatja a gépkocsivezetőt.
- Mit szállít?
- Gyümölcsízt.
- A szállítólevélen az van írva, hogy dzsem, a kocsi meg tele van lekvárral!

Kinek van igaza? Most kivételesen mindenkinek!


Sok szeretettel ajánlom, hogy készítsél dzsemet, lekvárt, gyümölcsízt saját kezűleg.
Azt válaszolod, hogy nem szereted a lekvárt. No, és az alábbiakat tudod?

Írok felhasználási módot:

  • Vajas kenyérre kenve,
  • Palacsintába töltve,
  • Kevert süteménybe belekeverve,
  • Piskótatekercset kenve - piskótát félbevágva töltve lekvárral
  • Grízes tésztára (legjobb a barack lekvár vagy a vegyes gyümölcsből készített)
  • Mákos tésztára tehetsz mézet vagy saját készítésű lekvárt
  • Diós tésztára tehetsz porcukort vagy (és) saját készítésű lekvárt, dzsemet, ízt,
  • Gyümölcslevest percek alatt készíthetsz lekvárból - erről már írtam is! Szoktam készítani, haladós és finom. Itt olvashatsz róla bővebben: http://receptekviolanagyitol.blogspot.com/2013/04/lekvar-higan-is-kivaloan-felhasznalhato.html
  • Száraz kalácsot szétcsipegeted és rákanalazol lekvárt. Ha nagyon száraz a kalács, hagyjad állni vagy keverjed össze egy kicsit. Tejszínhabbal spricceljed fel és díszítheted is csokidarával - tehát a kalács megmentve lekvárral!
  • A fantáziád és a szokásaid szabnak határt, hogy további lehetőségeket találj a lekvár, dzsem, gyümölcsíz felhasználásának.


Szilva, sárgadinnye, szeder, citrom
2013. 07. 25.
Fotó: saját felvétel


Dzsem-fix használatával pár perc alatt az utasításnak megfelelően készíthetsz saját lekvárt, dzsemet, főleg akkor, ha előre elkészíted az alaposan elmosott, lecsöpögtetett, kiszárított befőttes üveget és tetőt.
Celofánnal is lezárhatod az üveg száját. Két rétegben szoktam rátenni, úgy, hogy nagyobb legyen, mint az üveg teteje kb. 1,5 cm-rel és ami a lekvár felé lévő fele maradjon száraz és a másikat vizes tenyereiddel simogassad lefelé majd tegyél rá 2 db befőttes gumit, húzogassad szépen kézzel egyenletesre a celofánt (mint a húzott szoknya, olyan legyen a celofán).

Arra ügyelj, hogy a gyümölcs friss legyen, alaposan mossad meg, a hibás részeit, foltot-forradást vágjad ki, magozzad ki. Olyan lábasba vagy fazékba tegyed, amit nem használsz zsíros ételek készítéséhez (pl. csak gyümölcsös ételekhez, főzelék készítéshez használod).
A fakanalat is olyat használj a keveréshez, amit szintén fenti ételek főzéséhez vagy kevert sütemény, illetve torta krém keveréséhez használsz csak.

A konyhában rámolj el, csak a befőzéssel foglalkozz, ne legyen elöl mosatlan edény, stb.

Jó munkát kívánok!
Viola nagyi

http://receptekviolanagyitol.blogspot.com

2013. július 10., szerda

Mit lehet olajozni? 5 félét biztosan!

Mit olajozzunk:

  1. Olajozzuk memóriánkat, tudásunkat olvasással (nyáron napsütésben is!)
  2. Olajozzuk a rozsdás és nyekergő kiskert ajtaját.
  3. Olajozzuk a serpenyőt palacsinta sütés előtt.
  4. Olajozhatjuk kicsit száraz torkunkat jó féle magyar vörös borral /vagy kinek melyik itóka ízlik/.
  5. Olajozzunk a télire tett saláta tetejét!
Most az 5. tételt választom és mindjárt 2 receptet is írok:

1.) Olajos téli savanyú paprika
Hozzávalók:
3 kg uborka,
2 kg karfiol,
5-6 db zöld dinnye (citrom nagyságú)
50 dkg zöld paradicsom,
50 dkg apró szemű vöröshagyma,
1 kg húsos kerek paprika,
ecet,
só,
szemes bors,
néhány szál zeller levél,
olaj.

Levet készítünk:
1 liter vízhez
fél dl étel ecet,
ízlés szerint cukrozva, beletesszük a borsot, és felforralva, kihűtve, késhegynyi szalicillal elkeverve öntjük a zöldség félére.
Tetejére ujjnyi olajat öntünk.
Pár nap múlva megzavarosodik, de ne aggódjunk, fel is tisztul. Télen felbontva sem romlik meg.

Forrás: Régi és új ízek 1982. 238. oldal.

Akkoriban tettem el először, ahogy megjelent a könyv, és igen kedveltük ezt a savanyúságot.

2.) Bolgár savanyú
4 kg karfiol,
2 kg piros paradicsom paprika,
2 kg sárgarépa,
50 dkg fokhagyma,
az ízesítéshez ecet, cukor, só, szemes bors, babér levél.

A hozzávalókat megtisztítjuk, jól megmossuk, majd a karfiolt rózsáira szedjük, a paprikát ujjnyi széles csíkokra, a sárgarépát pedig vékony karikára vágjuk.
Alaposan kimosott, kiforrázott üvegbe  a fehéret pirossal rétegezve belerakjuk. beletesszük a fokhagyma gerezdeket is, majd leöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Ezt a vizet azután egy fazékba szűrve felforraljuk, és sóval, borssal, cukorral és ecettel ízesítjük, hogy a szokottnál savanyúbb legyen. Ha kihűlt, az üvegekbe rakott zöldségekre öntjük és 1-2 napig kis tányérral lefedve állni hagyjuk. Ha a pác levet beinná, még utánatöltünk, hogy ellepje. Végül 1 cm-es olaj réteget öntünk a tetejére, elzárjuk és kamrában végleges helyére állítjuk.

Forrás: Magyar Konyha 1985/3. lap szám

Univerzális felöntő lé akár az előző "olajozott" savanyúságokhoz, akár más "hordóba dobálós" savanyúsághoz is készíthető:

(Ez nagy mennyiség, elsőre próbáljad csak a fele mennyiséget, ha kevesebb uborkát, karfiolt, egyéb zöldségfélét teszel el savanyúnak!)


Érdekel a savanyúság eltevés télire?

Várom javaslatod: Viola nagyi
http://receptekviolanagyitol.blogspot.com

2013. július 5., péntek

Szabadság otthon!


Nyaralás helyett befőzés, sütés vagy főzés?

Nem! Háááátt...   Mégis, IGEN!

Jó időbeosztással pihenni is tudsz és ajándékot is készíthetsz. No azért saját részedre is hagyjál dzsemet, befőttet, savanyúságokat.
Meg mélyhűtőbe tenni is érdemes akkor, ha több sertés pörköltet főzöl és párolsz hozzá dupla adag tarhonyát. Szabi után dolgozol, tudod milyen jó lesz "találni" kész ételt a mélyhűtőben?  
Fagyasztóba tehetsz meggyet kimagozva, szilvát kimagozva, dupla nylon zacskóba téve (fólia hegesztővel lezárva még jobb), felcímkézve! Szósznak vagy süti tetejére jó lesz ősszel-télen.

Az idei szabadságod lehet, hogy otthon töltöd? Én is.
Használjuk ki közösen!

Figyeljed ezt a blogot: http://receptekviolanagyitol.blogspot.com 
Jövök már megjelent levelekkel ismétlésként, talán Te sem olvastad. Írok új recepteket, előtérben természetesen a dzsem, befőtt és savanyúság eltevés lesz.

Vásárolj készen kapható "Dzsem fixet" 3:1 vagy 2:1 vagy 1:1 választhatsz, mennyi gyümölcs és mennyi cukor legyen benne. Ez a mód kezdőknek is nagyon jó, otthon mi gyümölcshöz és zöldség féléhez használatos (tehát húshoz nem!) húsdarálóval daráljuk a gyümölcsöt a dzsemhez. Reszelheted vagy apróra is lehet vagdalni vágó deszkán pl., mert akkor könnyebben főzhető és pépesebb lesz.
Variáljad a gyümölcsöt kedved szerint: szilva őszibarackkal, sárgabarack almával, meggy egész fahéjjal főzve, amit kivehetsz üvegbe töltés előtt, stb.

Címkét itt is találhatsz magad készíthetsz szépeket az üvegekre:
http://www.mindmegette.hu/frameset/index.html
vagy http://csupapotty.blog.hu/ 2011.12.09. keltezésű bejegyzésénél 3 letölthető címke minta van.



Nyomtatható és kitölthető címke, használom, szeretem :)


Ez a "csupapötty" oldalról letöltött címke.
Sárgabarack befőtt van az üvegben és nagyon fincsi!

Másik megoldás öntapadós üres címkére szépen ráírod például:
Meggy dzsem
2013. július 1. 
Jó munkát kívánok!

Viola nagyi

receptekviolanagyitol.blogspot.com